Abychom si zkrátili čekání na ježíška a vánočně se naladili, vydali jsme se s družinou I. a s družinou IX. ve třetím adventním týdnu do Toulcova dvora, kde pro nás připravili speciální program „Vánoce na statku“. Rozhodli jsme se před Vánoci alespoň trochu odlehčit rodinným rozpočtům a tak jsme vycestovali MHD. Děti si sbalily batůžky, pořádně se zachumlaly a vydali jsme se vstříc dobrodružství. Po dlouhé cestě, kterou ale děti zvládly na jedničku, jsme vystoupili přímo před Toulcovo dvorem. Toto středisko ekologické výchovy, jehož komplex budov je obklopen přírodním areálem a farmou zvířat, dává ihned po vstupu návštěvníkovi zapomenout, že se nachází v hlavním městě. Když nás navíc na vejminku přivítaly dobově oblečené děvečky, už nic nebránilo tomu začít nasávat příjemnou a laskavou atmosféru staročeského statku.

Program probíhal ve vánočně nazdobených prostorech barokních stájí a skládal ze dvou částí. V té první se děti  formou divadla seznámily s tím, jak naši předci slavili advent, jaké měli zvyky a tradice a které z nich se dochovaly dodnes. Zjistily, co lidé dělali na Štědrý den i proč je pod stolem sláma, sekera a řetěz. Také si vyslechly pověst o narození Ježíška a setkaly s tajemnou Lucií. Nakonec jsme si všichni společně zazpívali několik koled.

Ve druhé části programu na děti čekaly rukodělné dílničky. Pro lepší organizaci se rozdělily do několika skupin a tvůrčí činnosti mohly začít. Zatímco jednu skupinu zavedla místní panímáma do provoněné kuchyně, kde si pekly tradiční vánoční pečivo, další skupiny zdobily s děvečkami perníčky, navlékaly ozdoby ze slámy, vyráběly stromečky z barevných papírů či ozdobné řetězy na stromeček nebo si tvořily svíčky ze včelího vosku. Nejenže tvůrčí práce děti bavily, ale odvezly si také krásné dárečky, kterými jistě potěší své blízké. Jen ty perníčky nějak záhadně mizely z krabiček ještě před návratem J

Po skončení programu jsme ještě potěšili chuťové pohárky v místní Zdravé jídelně a nad čajem a lineckým rozjímali nad právě nabytými zážitky a v obchůdku na dvorečku Toulcova dvora si nakoupili vánoční dekorace a drobné dárečky pro potěchu oka i duše.

Pak už byl čas vydat se na cestu zpět. Ač jsme se bály, že děti budou ze zpáteční cesty unavené, nakonec se ukázalo, že pro některé z nich byla jízda autobusem a malý piknik v něm z nakoupených dobrot tím nejlepším zážitkem. Bylo to příjemné předvánoční odpoledne.
toulc3.jpg
toulc4.jpg
toulc2.jpg
toulc1.jpg
toulc6.jpg
toulc5.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one